Slovník pojmov

RC modely

RTR

Ready to run, čiže model je zostavený a dodávaný tak, aby mohol byť ihneď použitý k jazde. Ak k jazde u RTR modelov niečo chýba, je to uvedené v špecifikácii konkrétneho produktu. Cez to, že sú modely pripravené k jazde, budete potrebovať tužkové batérie do vysielača (u nitro modelov ešte 4 do prijímača).

RTF

Ready to fly, čiže model je dodávaný tak, aby mohol byť okamžite použitý k letu. Napriek tomu budete ale potrebovať tužkové batérie do vysielača.

KIT

Modely s týmto označením sú stavebnice. Modely bude potrebné zložiť, väčšinou aj nalakovať karosériu a mnohé stavebnice sú bez elektroniky (také info nájdete v popise produktu).

ARTF / ATF

Almost ready to fly, čiže model takmer pripravený k letu. ARTF modely sú nekompletné, mnohokrát chýba motor, batérie, elektronika či rc súprava. Ideálna voľba pre tých, ktorí chcú tzv čreva modelu podľa vlastného výberu.

ARTR / ATR

Almost ready to run, čiže model takmer pripravený k jazde. ARTR modely sú nekompletné, mnohokrát chýba rc súprava alebo motor, batérie, elektronika, atp. Ideálna voľba pre tých, ktorí chcú tzv čreva modelu podľa vlastného výberu .. Väčšina áut vo verzii ATR nemajú rc súpravu. Ak už máte model, potom je výhodnejšie kúpiť ATR verziu a prijímač a použiť súčasnú vysielačku.

Počet kanálov

Všeobecne by sa dalo povedať čo kanál to povel.

Pri rc autách je to tak, že väčšina je 2 kanálová.

  • - Elektra majú jeden kanál pre servo zatáčanie a druhý kanál pre regulátor (dopredu / dozadu).
  • - Spaľovacie modely, tam je aj plyn riešený servom, preto je jeden kanál pre servo riadenie a druhý pre servo plynu. Niektoré modely majú aj servo pre spiatočku, na čo je potrebné mať trojkanálovú rc súpravu. 

Pri rc vrtuľníkoch je to trošku inak:

  •  - 3 kanálové modely majú jeden kanál pre plyn, druhý pre smer (dopredu / dozadu) a tretí pre zatáčanie (chvostovej vrtuľky).
  •  - 4 kanálové modely sú už reálnejšie a väčšinou riešené cez serva. Oproti trojkanálovým modelom vie nakláňať listy a dokáže lietať bokom. 
  •  - 6 či 8 kanálové modely sú potom väčšinou plne akrobatické.

Pri rc dronoch je to tak, že skoro vždy majú rovnaký počet kanálov a je teda nemenný.

 

RC drony

Gyroskop

Je stabilizačný systém. Pri vrtuľníkoch gyroskop pomáha pri nežiadúcej rotácii okolo svojej osi, vďaka čomu je zatáčanie a celkové ovládanie oveľa presnejšie. Gyro je trendom od roku 2010.

Barometer

Technológia udržiavania rovnakej letovej výšky. Absolútna novinka, ktorá zabezpečí neroztrasené, pekné video snímky z rovnakej letovej výšky.

 

RC lietadlá

Mód vysielačky

MODE resp. MOD (módy vysielačky) - Módy udávajú spôsob ovládania vrtuľníka a lietadiel. Pokiaľ nie je uvedené inak, ponúkané modely sú v MOD 2 (plyn v ľavo).

Existujú MOD 1 až MOD 4, pričom MOD 3 a 4 nie sú také časté, najčastejší je MOD 1 (plyn v pravo) a MOD 2 (plyn v ľavo).